Najskuteczniejsze sposoby na kaca

kac sposoby

Kac – skuteczny niszczyciel wspomnień z najlepszej imprezy. Niejednemu zepsuł dzień i odebrał wszelkie siły do życia. Ileż to razy zarzekałeś się, że alkohol nigdy więcej nie znajdzie się w Twoich ustach? Być może nie doświadczyłeś uczucia, pojawiającego się na drugi dzień po obficie zakrapianej imprezie – i na pewno nie masz czego żałować.

Do podstawowych objawów kaca należą: odwodnienie, ból głowy, znużenie, mdłości, a także rozstrój żołądka. Relacje bardziej wrażliwych osób zawierają dodatkowo ciekawe, lecz nietypowe zjawiska, na przykład szczególnie wytężony słuch, dzięki któremu są w stanie usłyszeć rosnącą trawę… Ale zajmijmy się tym tematem na poważnie!

Spożyty alkohol przepływa przez jamę ustną, gardło, a następnie przełykiem do żołądka. Już w trakcie tej drogi do krwi zostaje wchłonięta 1/5 wypitego alkoholu. Pozostałe 4/5 są transportowane z żołądka do jelita cienkiego, które stanowi docelowe miejsce wchłaniania składników pokarmowych. Po ok. 30 – 60 minutach od spożycia stężenie alkoholu we krwi jest na najwyższym poziomie.

Razem z krwią jest transportowany do wszystkich komórek organizmu – w tym do mózgu, gdzie bezpośrednio oddziałuje na układ nerwowy. Następnie trafia do wątroby – organu, który odpowiada za jego metabolizm i rozkład. Poprzez wątrobę zostaje usunięte 94% wypitego alkoholu, pozostała część jest wydalana przez nerki, płuca i skórę.

Metabolizm alkoholu  w wątrobie odbywa się w dwóch etapach:

I etap: alkohol z udziałem enzymu dehydrogenazy alkoholowej zostaje przekształcony w aldehyd   octowy, który to odpowiedzialny jest za zatrucie alkoholem – otóż aldehyd octowy jest aż 10 – 20 razy bardziej toksyczny dla organizmu niż etanol!

II etap: powstały w pierwszym etapie aldehyd octowy jest przekształcany za pomocą enzymu dehydrogenazy aldehydowej w kwas octowy, który następnie wchodzi w dalsze przemiany (cykl Krebsa);

Czym jest więc kac?

Popularny kac, który pojawia się zwykle po suto zakrapianej imprezie, jest po prostu reakcją obronną organizmu spowodowaną zatruciem bardzo toksyczną substancją – aldehydem octowym. Szybkość z jaką organizm radzi sobie z przemianą aldehydu octowego w kwas octowy, uwarunkowana jest genetycznie. Są osoby, które rzadko kiedy cierpią z powodu nadużycia alkoholu – wynika to z tego, iż ich organizmy bardzo szybko rozkładają w wątrobie owy związek.

Tak więc mitem jest twierdzenie, mówiące, że częste picie alkoholu spowoduje „uodpornienie się”, czy przyzwyczajenie organizmu i w efekcie zmniejszenie częstotliwości występowania kaca. Metabolizm alkoholu w wątrobie uzależniony jest przede wszystkim od „aktywności” genów kodujących odpowiednie enzymy.

Niezależnie od ilości wypitego alkoholu, każdy z nas w ciągu godziny może metabolizować tylko określoną jego część. Alkohol spożyty i wchłonięty w zbyt dużych ilościach wywoła znane większości z nas objawy zatrucia tą substancją określane mianem kaca.

Nie mamy wpływu na metabolizm alkoholu, ale poprzez rozsądne spożycie tego związku możemy spowolnić jego wchłanianie do krwioobiegu i w ten sposób zminimalizować jak najbardziej niepożądane objawy pojawiające się następnego dnia po imprezie.

Aby dowiedzieć się co zrobić, żeby uniknąć kaca, obejrzyj film!

[to_like][/to_like]

 

Dla osób, które cierpią na syndrom dnia następnego nawet po małych dawkach alkoholu mam pocieszenie.

Zdarzają się przypadki, polegające na nietolerancji alkoholu etylowego, która wywołana jest mutacją genu dehydrogenazy aldehydowej (enzym przekształcający aldehyd octowy w kwas octowy). Mutacja ta występuje najczęściej wśród populacji dalekowschodnich (Chiny, Japonia, Korea). U osób z taką mutacją dochodzi do nagromadzenia toksycznego aldehydu octowego, co z kolei daje objawy ostrego zatrucia nawet po spożyciu odrobiny alkoholu.

Wydaje się, że najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie kaca jest jak najrzadsze picie alkoholu oraz znajomość swoich możliwości i stosowanie się do nich. A więc jednym słowem – umiar. Jednak od czasu do czasu nadarzają się okazje do świętowania, na których pojawiają się różnego rodzaju trunki. Dlatego uważam, że jeżeli znane są Ci objawy kaca i nie zaliczasz ich do przyjemnych, powinieneś stosować powyższe rady – na pewno poczujesz różnicę.

[Warto przeczytać: Dieta skuteczna i bezpieczna]

Przeczytaj także:

  • Psycho

    Organizm przy częstym piciu wytwarza większą ilość peroksysomów w wątrobie, więc owszem „uodparnia się” na alkohol.