[INFOGRAFIKA] Jak komponować zdrowe sałatki?

Taką oto sympatyczną infografiką chciałam zachęcić Was do częstszego sięgania po warzywa 😉 Nie ulega wątpliwości, że dieta oparta na produktach roślinnych jest najlepszą opcją zarówno dla masy ciała jak i zdrowia człowieka. Warzywa charakteryzują się niską gęstością energetyczną przy jednocześnie wysokiej koncentracji składników odżywczych. Dodatkowo zawierają mnóstwo błonnika pokarmowego oraz antyoksydantów. Powinny stanowić podstawowy składnik w diecie odchudzającej, osób z chorobami układu krążenia, cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego oraz wielu schorzeń ze strony układu pokarmowego (zwłaszcza w przypadku zaparć).

Dlatego też apeluję abyście częściej jedli warzywa (uwaga: dwa plasterki pomidora na kanapkę to nie do końca zadowalająca ilość). A żeby nie było nudno i monotonnie zachęcam do częstszego przygotowywania wszelkich sałatek i surówek! Zgodnie z zasadą “wszystko jest dla ludzi” do sałatki można dorzucić rozmaite przetwory zbożowe (razowe pieczywo, gruboziarniste kasze, ryż naturalny, komosę ryżową, razowy makaron), dodatki białkowe (różnego rodzaju sery, ryby świeże i wędzone, owoce morza czy pieczona pierś z kurczaka lub indyka) oraz tłuszczowe (zwłaszcza pestki, nasiona lub orzechy). Nie zaszkodzi również dodatek niewielkiej ilości świeżych czy suszonych owoców. Pamiętajmy jednak, że dominującą częścią mają być…WARZYWA. Dlatego też nie przesadzajcie z ilością pozostałych dodatków a przede wszystkim tłustych sosów (wówczas nawet najlżejsza sałatka może stać się bombą kaloryczną 😉

W celu stworzenia sałatki idealnej – nie tylko zdrowej ale i smacznej – może przydać się Wam poniższa infografika. Skomponowana w ten sposób sałatka będzie mieć ok. 300 – 400 kcal (jeżeli zrezygnujecie z któregokolwiek dodatku gęstość energetyczna będzie oczywiście niższa). Aż się prosi by zamienić swoje (być może nudne) kolacje w sałatkowe uczty – inna na każdy dzień!