Jak unikąć groźnych chorób cywilizacyjnych jedząc zdrowiej?

Ludzki organizm jest niepowtarzalnym i cudownym tworem – trudno sobie wyobrazić ile się w nim dzieje, chociażby w tej chwili. Dzięki prawidłowej pracy każdego z organów w przeciągu jednej sekundy w Twoim organizmie zachodzi niezliczona ilość rozmaitych, skomplikowanych i złożonych procesów, umożliwiających Ci  najzwyczajniej w świecie ŻYCIE.

Wydawałoby się, że bardzo łatwo i szybko można zaburzyć pracę tej niesamowitej „maszyny” – w końcu tyle teraz się słyszy o rozmaitych chorobach, coraz częściej dotykają one naszych znajomych czy członków rodziny.  Jednak to nie prawda – organizm człowieka ma duże możliwości kompensacyjne – często przez długi czas walczy w pojedynkę z jakimś czynnikiem, który wdziera się na jego teren i zaburza prawidłową pracę, nie dając przy tym zauważalnych objawów owej walki.

Niestety nie rzadko człowiek sam przez długie lata dostarcza swojemu organizmowi takich szkodliwych czynników – tak jakby wpuszczał wroga na swój teren i pozwalał mu na zniszczenie i odebranie wszystkiego co najcenniejsze – w tym wypadku dobrowolnie zezwala na stopniową utratę zdrowia, które powinno być najważniejszą wartością dla każdego. W pewnym momencie jednak pojawiają się uciążliwe i niepokojące objawy, z którymi pospiesznie udaje się do lekarza. Jakież musi być zdziwienie osoby, która nagle dowiaduje się, że choruje na przewlekłą chorobę, z którą co gorsze będzie musiała zmagać się do końca życia.

Ocena własnego stylu życia

Padają rozpaczliwe pytania o przyczynę takiego stanu – odpowiedź jest prosta i niestety smutna – organizm nie wytrzymał tak długotrwałego obciążenia czynnikami, zaburzającymi jego pracę – coś się w końcu zepsuło. Najgorszy w tym wszystkim jest fakt, że to często człowiek sam jest winny takiej sytuacji. Niech każdy spojrzy krytycznym okiem na swój styl życia i zastanowi się, czy przypadkiem sam nie wpuszcza wroga na swój teren. Odpowiedz sobie na pytanie: Czy mój sposób życia nie doprowadza mnie do utraty zdrowia?

Nie należy bać się odpowiedzi, nawet tej twierdzącej. Im wcześniej człowiek uświadomi sobie tą straszną prawdę, tym szybciej może zrobić wszystko by odwrócić taki stan rzeczy najbardziej jak to możliwe. Wystarczy zmodyfikować swój styl życia – usunąć szkodliwe czynniki, a dostarczyć dobre, pomagające cofnąć niekorzystne zmiany.

Na szczęście organizm nie „obrazi się” na człowieka, mimo że ten przez tak długi czas go zaniedbywał – już Hipokrates 400 lat przed naszą erą wierzył, że ludzkie ciało posiada wrodzoną zdolność samoleczenia. Według tego greckiego medyka lekarz miał przede wszystkim nie szkodzić, lecz pomagać we wspomaganiu naturalnych procesów zdrowienia. Już wtedy doskonale wiedział, że dieta i higiena stanowi czynnik profilaktyczny, zapobiegający rozwojom chorób.

Zdrowie się nie opłaca?!

lekiSzkoda, że podejście ówczesnej medycyny jest nieco inne – niektórzy lekarze, wykorzystujący jako jedyną metodę leczenia tabletki, kapsułki i inne środki farmakologiczne, zupełnie zapominają o podstawowych radach na życie codzienne. Nie zwracają uwagi na dietę i stopień aktywności fizycznej chorego, a jak się okazuje mają one ogromny wpływ na zdrowie. Liczne badania potwierdzają, że zmiana złych nawyków żywieniowych i odpowiednie zwiększenie aktywności fizycznej poprawiają parametry takie jak stężenie glukozy, ciśnienie tętnicze krwi, czy poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Co więcej, zastosowanie odpowiednich zaleceń związanych z dietą często daje tak dużą poprawę wyników, iż możliwe jest zmniejszenie ilości stosowanych środków farmakologicznych. Jednak spójrzmy prawdzie w oczy – sytuacji takiej nie chcą koncerny farmaceutyczne, zarabiające ogromne pieniądze na „chorobie” ludzi. Dla producentów lekarstw zdrowie się zwyczajnie nie opłaca!

„Jesteś tym, co jesz”

Zdrowe jedzenie ma większe znaczenie niż wydaje się większości osobom. Owszem, przewód pokarmowy to długa rura, posiadająca otwory z obu stron – ale to nie znaczy, że całość pokarmu włożona z jednej strony wychodzi tą drugą stroną! Nie jemy tylko i wyłącznie po to żeby zaspokoić głód – chodzi tu zdecydowanie o coś więcej.

Organizm potrzebuje określonych ilości energii, podstawowych składników odżywczych (białek, tłuszczów i węglowodanów), składników mineralnych, witamin i błonnika pokarmowego. Wszystko to powinno być dostarczone z dietą. Jeżeli przez dłuższy czas dostarczamy mniejsze ilości określonego składnika – w porównaniu do zapotrzebowania organizmu – pojawiają się jego niedobory i związane z tym objawy lub nawet konkretne schorzenia. Dla przykładu niewystarczające spożycie wapnia, co zresztą zdarza się bardzo często, prowadzi do osteoporozy.

Niebezpieczne może być również nadmierne spożycie niektórych składników pokarmowych. Plagą naszych czasów jest wysokie spożycie tłuszczów nasyconych, cholesterolu, soli kuchennej i cukrów prostych, co z kolei przekłada się wyraźnie na wzrost zachorowań na określone choroby.

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) choroby cywilizacyjne, do których zalicza się m.in. choroby krążenia i cukrzycę, stanowią 60% przyczyn śmierci na całym świecie. W Polsce natomiast choroby cywilizacyjne odpowiadają aż za ponad 80% wszystkich zgonów! To naprawdę zatrważające liczby , tym bardziej, że jednym z najważniejszych czynników, wpływających na powstanie tych chorób jest wadliwy sposób odżywiania. Wniosek jest taki, że człowiek na własne życzenie niszczy sobie zdrowie i prowadzi do przedwczesnej śmierci. Czy dalej uważasz, że nie ma znaczenia czy kolejny dzień z rzędu zjesz dwa ciasteczka zamiast całej paczki?

Choroby dietozależne

Lista chorób wynikających z nieprawidłowego odżywiania się jest naprawdę imponująca. Nie sposób wymieniać tu wszystkich, jednak dla podkreślenia ważności problemu przytoczę te najczęściej występujące:

  • Otyłość
  • Choroby układu krążenia (choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, choroba wieńcowa, miażdżyca)
  • Hieprlipidemia, hipertriglicerydemia
  • Cukrzyca insulinoniezależna
  • Osteoporoza
  • Choroby przewodu pokarmowego (np. żylaki odbytu, zaparcia)
  • Kamica żółciowa, choroby pęcherzyka żółciowego
  • Niektóre choroby nowotworowe (np. rak żołądka, jelita grubego, sutka)

Oczywiście występowanie wielu chorób ma uwarunkowania genetyczne – jeżeli ktoś w rodzinie cierpi na konkretne schorzenie jest większe prawdopodobieństwo zachorowania na daną jednostkę. Jednak nie należy traktować tego jako wyrok! Czynniki genetyczne stanowią tylko niewielki procent (ok. 10 – 15%) ryzyka wystąpienia choroby u członka rodziny. Stąd dbałość o dietę i aktywność fizyczną u takich osób powinna być szczególnie ważna, ponieważ pozwoli to na uniknięcie choroby.

Przede wszystkim profilaktyka

pozytywnieMam nadzieję, że nie masz już wątpliwości co do ważności sposobu odżywiania. Jeżeli uważasz, że Twoja dieta pozostawia wiele do życzenia – warto coś z tym zrobić i to jak najszybciej. Przekładanie zmiany nawyków żywieniowych powoduje utrwalanie tych złych przyzwyczajeń, a więc pogłębienie problemów zdrowotnych. Dzisiaj jest najlepszy dzień na rozpoczęcie pozytywnych zmian – nie jutro, nie za tydzień i nie po imieninach cioci czy wujka.

Pamiętaj, że nikt nie zmusi Cię do jakiejkolwiek zmiany – Ty nic nie musisz – Ty jedynie możesz chcieć zadbać o swoje zdrowie i przyszłość.