Zdrowe śniadanie: dlaczego warto?

Zapewne większość z nas zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest spożycie pierwszego posiłku, czyli śniadania. Społeczeństwo wydaje się być coraz bardziej uświadomione w kwestii podstawowych zasad zdrowego odżywiania, jednak mimo to, mam wrażenie, że jeszcze spora część ludzi nie traktuje tych zaleceń na poważnie.

Okazuje się, że ok. 50% osób zamieszkujących Polskę do tej pory nie dało się przekonać do spożycia śniadań – tak więc jest dosyć spore prawdopodobieństwo, że i Ty tego nie robisz – zdecydowanie czas to zmienić!

Wiele osób twierdzi, że nie spożywa pierwszego posiłku, ponieważ nie odczuwa głodu zaraz po przebudzeniu. Sytuacja taka często ma miejsce gdy zbytnio najadamy się na noc – wówczas błędne koło się nakręca.

Nie jedzenie śniadania jest przyczyną drastycznego spadku glukozy we krwi – a konsekwencje takiego stanu można już zaobserwować na sobie – szybko pojawia się zmęczenie, rozdrażnienie i spadek koncentracji. Trochę kiepski początek dnia, zwłaszcza jeżeli trzeba się skupić na konkretnych czynnościach w pracy albo szkole. Ale co dalej?

Oczywiście po pewnym czasie nieunikniony jest napad strasznego głodu – w końcu organizm zaczyna wyraźnie manifestować brak energii. A wtedy sięgamy po pierwsze lepsze pożywienie jakie jest pod ręką – najczęściej są to słodkie przekąski, będące źródłem wyłącznie cukrów prostych i dużych ilości tłuszczów. Owszem dostarczamy sobie energii i zaspokajamy głód, ale tylko na krótki okres czasu. Ale nie chciałabym aż tak generalizować – duża część osób zwykle zabiera ze sobą drugie śniadanie do pracy – i chwała im za to.

Jednakże wracając popołudniu do domu, czy to z pracy, czy ze szkoły możemy wreszcie się porządnie najeść – głodni, zmęczeni i rozzłoszczeni na cały świat – siadamy wygodnie w fotelu i pochłaniamy ogromne ilości pożywienia, ażeby poczuć się wreszcie najedzonym i zrekompensować sobie cały dzień bez pożywienia. Oczywiście nie może obyć się bez obfitej kolacji – w końcu trzeba zgromadzić zapasy energii na następny dzień.

Hmm… Jeżeli należysz do takiej grupy osób to wcale nie dziwię się, że nie masz ochoty na śniadanie. Jednak wyobraź sobie jakby to było, gdybyś odrobinę zmienił objętość poszczególnych posiłków – na pewno poprawiło by się Twoje samopoczucie, ale to nie wszystko!

Dlaczego warto jeść śniadanie?

  • Pierwszy posiłek powinien być spożyty najpóźniej 2 godziny po przebudzeniu – zapewnia to „naładowanie” organizmu niezbędną energią na pierwszą część dnia, a w konsekwencji umożliwi maksymalną koncentrację na realizacji zamierzonych zadań i celów.
  • Śniadanie pomaga w odchudzaniu – potwierdziły to badania przeprowadzone na dużych grupach osób. Okazuje się, że unikanie pierwszego posiłku powoduje spożycie pod koniec dnia trzy raz tyle kalorii niż byśmy spożyli jedząc śniadanie. Jak widać omijanie pierwszego dania wcale nie przyczynia się do ograniczenia przyjmowanych codziennie kalorii – a niestety spora część osób nadal tak myśli.
  • Jako, że rano odbywa się wzmożone wydzielanie soków żołądkowych, nie dostarczanie odpowiednio wcześnie pokarmu może być czynnikiem ryzyka rozwoju wrzodów żołądka.
  • Śniadanie wpływa również pozytywnie na nasz nastrój – nie bez przyczyny krąży powiedzenie „Polak głodny – Polak zły” – obniżony poziom glukozy powoduje rozdrażnienie i irytację. Śmiało można powiedzieć, że z pierwszym posiłkiem dostarczamy sobie pozytywnej energii na cały dzień 😉

Z doświadczenia wiem także, że spożywanie śniadań jest często kwestią przyzwyczajenia – taki nawyk można w sobie po prostu wyrobić. Po krótkim czasie człowiek orientuje się, że nie mógłby już wyjść z domu bez uprzedniego spożycia śniadania – tak więc warto zacząć na przykład od drobnych porcji, aby przyzwyczaić swój organizm do spożywania porannego posiłku. Wówczas, jeśli ktoś spożywa duże ilości jedzenia wieczorem, powinien jednocześnie zmniejszać jego objętość.

Często ludzie, nie spożywający śniadań, usprawiedliwiają się brakiem czasu – jednak uważam, że kiepski to argument. Rozwiązanie jest bardzo proste: przygotowywanie potraw wieczorem, oczywiście na ile to możliwe, a z pewnością nie jest problemem zrobienie dzień wcześniej kanapek czy sałatki ze świeżych warzyw.

Jakość śniadania

Aby śniadanie można było uznać za pełnowartościowy i zdrowy posiłek ważny jest przede wszystkim jego skład. Tak więc zdecydowanie nie może być to zjedzona w biegu drożdżówka z kruszonką czy pączek z lukrem – owszem, dostarczą one energii, lecz w postaci cukrów prostych, stąd nie wystarczy ona na długi czas. Nie wspominając o ogromnej ilości tłuszczu – drugiego głównego składnika tego typu wyrobów cukierniczych. Niestety produkty te nie są dobrym źródłem białka, błonnika, czy składników mineralnych i witamin, które są nam bardzo potrzebne zwłaszcza na początku dnia.

W każdym śniadaniu powinny się znaleźć produkty będące źródłem pełnowartościowego białka, zawierającego wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli mleko, twarożek, jaja, ryby, wędliny. Nie może też zabraknąć węglowodanów złożonych, które zapewnią nam długotrwałą podaż energii. Znajdziemy je przede wszystkim w pełnoziarnistym pieczywie, płatkach i otrębach pszennych lub owsianych, a także muesli. Ważne są też tłuszcze, zwłaszcza nienasycone, których źródłem są ryby, oleje roślinne oraz orzechy.

W porządnym śniadaniu powinny znaleźć się duże ilości warzyw i/lub owoców, które dostarczają witamin i składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego, regulującego pracę jelit.

warzywa

Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Cię do spożywania śniadań – jest to naprawdę najważniejszy posiłek dla Twojego organizmu!

Jeżeli macie inne pomysły na zdrowe śniadania to zostawiajcie swoje propozycje w komentarzach – z przyjemnością spróbuję czegoś nowego 😉