Zdrowe odchudzanie – od czego zacząć?

Im więcej tracimy kilogramów pod wpływem ścisłej diety w krótkim czasie, tym większe jest prawdopodobieństwo powrotu do wagi sprzed okresu odchudzania, nie rzadko z mniejszą bądź większą nadwagą. Z pewnością kolejnej próbie utraty kilogramów, kończącej się efektem jojo towarzyszy uczucie frustracji a nawet wściekłości. Zdemotywowani i obrażeni na cały świat za taki stan rzeczy nabieramy przekonania, że już nie ma dla nas ratunku – widocznie tak ma być, przecież nie można mieć wszystkiego.

Więc owe niepowodzenie i związane z nim smutki zajadamy czym się da – w końcu i tak skończyliśmy z nieskutecznymi próbami odchudzania. Po pewnym czasie, z czystej ciekawości, wchodzimy na wagę i naszym oczom ukazują się niewyobrażalne wcześniej liczby. Zadajemy sobie pytanie – Jak to możliwe, że doprowadziłam/łem się do takiego stanu?!

Wówczas nabieramy ogromnej siły i pewności siebie, że tym razem na pewno się uda. Z pełnym przekonaniem ponownie wprowadzamy w życie restrykcyjne zasady „diety cud”, dzięki której błyskawicznie tracimy kilogramy. Szkoda tylko, że po zakończonej diecie waga równie szybko wraca do wcześniejszego poziomu – w ten sposób błędne koło się zamyka.

Zapewne zadajesz sobie teraz pytanie – co zrobić, aby tak się nie działo? Otóż musisz zdać sobie sprawę z tego czym jest zdrowe odchudzanie, bo tylko w ten sposób uda Ci się uzyskać długotrwałe i stałe efekty. Tak więc odchudzanie zgodne z zasadami zdrowego żywienia to nie tylko kilkumiesięczna dieta dzięki której osiągamy określony cel, a zaraz potem wracamy do poprzednich nawyków żywieniowych, przez które swoją drogą musieliśmy przejść na okrutną dietę. W momencie gdy podejmujemy decyzję o chęci zmniejszenia swojej wagi decydujemy się na zmianę dotychczasowego stylu życia.

Postaram się w kilku punktach opisać co stanowi klucz do sukcesu skutecznego odchudzania.

ASPEKTY PSYCHOLOGICZNE

 1. Aby w ogóle rozpocząć walkę z nadbagażem kilogramów należy w pewnym sensie polubić samą siebie. Może to brzmi dziwnie, bo jak mam polubić siebie skoro z trudnością przychodzi mi patrzenie w lustro. Lecz niezmiernie ważne jest aby zmienić sposób myślenia na swój temat. Traktowanie siebie jako osoby nie nadającej się do niczego z góry skazuje Cię na porażkę, ponieważ po głowie ciągle chodzi myśl, że i tak nie dam rady, więc po co się starać.
  Tak więc na początek dobrze jest skoncentrować się na swoich zaletach, pomyśleć o swoich dotychczasowych sukcesach i zdać sobie sprawę jakim jesteś wartościowym człowiekiem. To pomoże Ci nabrać pewności siebie i wykrzesać duże zasoby samozaparcia.
 2. W momencie gdy już będziesz mieć 100%-ową pewność, że chcesz rozpocząć odchudzanie należy zastanowić się nad prawdziwymi powodami, które skłoniły Cię do podjęcia takiej decyzji. Uświadom sobie czy chcesz schudnąć dla siebie czy dla partnera bądź innej osoby. Dobrą metodą jest wypisanie wszystkich powodów na karteczce i umieszczenie jej na przykład na lodówce bądź w innym widocznym miejscu w kuchni.
 3.  Kolejnym etapem przed rozpoczęciem odchudzania jest uwierzenie z całych sił we własny sukces. Codziennie myśl o swoim celu, pamiętaj, że o czymkolwiek pomyślisz – możesz to osiągnąć. Znajdź swoje zdjęcie sprzed lat, na którym posiadasz wymarzoną teraz sylwetkę, i postaw je na biurku. Częste spoglądanie na starą fotografię będzie dobrym czynnikiem motywującym. Wiedz, że – „wizualizacja prowadzi do materializacji”.

ZDROWE ODCHUDZANIE

 1. Po pierwsze zapomnij o restrykcyjnych i ograniczających poszczególne składniki odżywcze dietach, ponieważ to właśnie one prowadzą do niechcianego efektu jojo. Jak to się dzieje? Otóż podczas drastycznego ograniczenia dostarczanej energii i składników odżywczych z pożywieniem nasz organizm, jako że jest mądrym i niedającym się skrzywdzić mechanizmem, zaczyna oszczędniej gospodarować poszczególnymi składnikami. Ze względu na zwolniony metabolizm potrzebujemy mniej energii. Gdy w końcu kończymy reżim dietetyczny i powracamy do starych nawyków żywieniowych nagle dostarczamy organizmowi dużo więcej energii niż potrzebuje. Więc zaczyna magazynować całą nadwyżkę co przekłada się na szybki powrót co najmniej do wagi przed odchudzaniem.
 2. Po drugie i najważniejsze – zdrowe odchudzanie wiąże się głównie ze zmianą dotychczasowych, nie do końca dobrych nawyków żywieniowych. Musisz zrozumieć, że zdrowe odżywianie, jedynie z drobnymi ograniczeniami, daje dużo lepsze i długofalowe efekty odchudzające niż różnego rodzaju ograniczające diety. Oczywiście nie wskazane jest aby zmieniać wszystko na raz, gdyż takie postępowanie również z czasem mogłoby się okazać zniechęcające i nieskuteczne. Dlatego zachęcam do wprowadzania małych zmian krok po kroku, w momencie gdy przyzwyczaisz się do jednego zdrowego nawyku wprowadzisz następny. Co do ulubionych smakołyków – nie bądź dla siebie zbyt surowy i nie rezygnuj zupełnie z niezbyt zdrowych, ale jak smacznych przekąsek. Możesz sobie pozwolić od czasu do czasu na małe „żywieniowe grzeszki”, ale staraj się je spożywać w mniejszych ilościach niż do tej pory.

pozytywnieZapewne zauważyliście, że prawidłowe odchudzanie i zdrowe jedzenie to przede wszystkim zmiana nastawienia psychicznego i dotychczasowego stylu życia. Ważne jest, aby ustalać małe cele i skutecznie dążyć do ich realizacji. Odniesiony sukces będzie kolejnym czynnikiem motywującym do osiągania następnych celów.

Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu rozwiałam Twoje wątpliwości i pomogłam w podjęciu odpowiednich kroków na drodze do wymarzonej sylwetki. Zachęcam do dzielenia się własnymi doświadczeniami i zadawania pytań, na które z chęcią odpowiem.

 • Anna

  Pani Paulino chciałam Pani podziękować, ponieważ jestem w trakcie czytania Pani bloga i jest tu mnóstwo przydatnych informacji na temat zdrowego odzyżwiania, bardzo dziękuję. Pozdrawiam:)

 • Karolcia

  Pani Paulino również chciałam podziękować za Pani pracę na blogu. Jestem absolwentką AWF w Katowicach, ale dopiero dzięki Pani zaczęłam naprawdę coś zmieniać w swoim jadłospisie:) bardzo, bardzo dziękuję…
  Chciałam się także zapytać co Pani sądzi o l-karnitynie i zielonej kawie?
  Regularnie ćwiczę, przynajmniej 2h dziennie w różnej formie i z przerwami korzystałam z L- karnityny.
  Będę wdzięczna za dodatkowe informacje na temat zwłaszcza popularnej ostatnio zielonej kawy.
  Pozdrawiam:)

  • Paulina Styś

   Bardzo się cieszę, że to co robię może tak pozytywnie przekładać się na innych 🙂

   Dużo się mówi o właściwościach l-karnityny, a mianowicie bierze ona m.in. udział w metabolizmie lipidów – transportuje długołańcuchowe kwasy tłuszczowe do mitochondriów gdzie ulegają przemianom z wytworzeniem energii. Owa funkcja l-karnityny przyczynia się do nasilenia procesów spalania kwasów tłuszczowych w związku z czym duże nadzieje mogą pokładać w niej osoby odchudzające się oraz uprawiające sport. Niestety niejednoznaczne wyniki badań doświadczalnych nie pozwalają wysnuć konkretnych wniosków. W wielu badaniach nie obserwowano wpływu l-karnityny na funkcję mięśni, intensywność przemian lipidów czy wydolność fizyczną organizmu.

   Dlatego też na dzień dzisiejszy uważa się, że nie ma naukowych podstaw, aby sportowcy suplementowali l-karnitynę – jej właściwości dotyczące zwiększenia wydolności wysiłkowej wymagają dalszych badań i obserwacji klinicznych. Nie mniej jednak nie stwierdzono również skutków ubocznych pod wpływem stosowania doustnych preparatów l – karnityny, dlatego też obecnie uważa się, że jest ona substancją bezpieczną.

  • Paulina Styś

   Natomiast co do zielonej kawy – meta-analiza scalająca badania na temat wpływu zielonej kawy na masę ciała (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20871849) wskazuje na to, że może ona wpływać pozytywnie na zmniejszenie masy ciała. Jednak po pierwsze jest to niewielki efekt. Po drugie wszystkie badania są krótkotrwałe. Po trzecie większość z nich zawiera błędy metodologiczne, więc nie są brane pod uwagę we wspomnianej meta-analizie. Aby potwierdzić skuteczność suplementów z zielonej kawy w redukcji masy ciała niezbędne są długotrwałe i bardziej rygorystyczne badania.

   Na ten moment absolutnie nie poleciłabym nikomu zażywanie suplementów diety w postaci ekstraktu z zielonej kawy. Niestety miesięczna kuracja za 140 zł nie załatwi nam sprawy – gdyby było to takie proste już dawno nie mielibyśmy problemu z otyłością.

   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Kasia

  Pani Paulinko! świetna robota! wszystko przedstawia Pani w bardzo prosty i ciekawy sposób!

 • woody allen

  nieczytalem wszystkiego ale wydaje mi sie super artykul

 • Paulina Kowalska

  Najlepiej zacząć od motywacji i zdrowego stylu życia, jeśli to nie pomoże, suplementacja acetomale z pewnością się upora z nadwagą.